آموزش آمار: آموزش SPSS و آموزش SAS و آموزش STATA و آموزش نرم افزار R


آشنایی با محیط نرم افزار SAS

نویسنده: نرگس سهرابی


SAS  مخفف اصطلاح لاتین (Statistical Analysis System)  ؛ به معنای سیستم تحلیل آماری است که یک زبان سطح بالا می باشد . پس از اجرای برنامه SAS چهار پنجره اصلی برای شما نشان داده می شود که به ترتیب شامل پنجره log , explore ,output ,editor می باشد.علاوه بر این پنجره‌ها، پنجره های دیگری نیز هستند که از مسیر view ,tools قابل دسترسی می باشند.


1-    پنجره Editor : پنجره ای است که در آن برنامه نویسی یا یک برنامه SAS را می شود فراخوانی و یا ویرایش کرد.این پنجره در هنگام اجرای برنامه بر روی صفحه اصلی نمایش داده می شود، و از مسیر   tools->text editor نیز قابل دسترسی است. مانند مثال زیر برنامه را در این پنجره فراخوانی کرده  یا می نویسیم و سپس با استفاده از کلید f8 ، یا نوشتن submit در نوار دستور یا کلیک به روی آیکن آدمک بر روی نوار ابزار برنامه را  اجرا می کنیم. برای اجرای بخشی از برنامه فقط ان قسمت را انتخاب می کنیم و سپس از سه روش بالا اجرا می کنیم. بعد از اجرای این برنامه می توانید برنامه را با پسوند .sas ذخیره کنید. هر پوشه با این پسوند شامل یک برنامه SAS می باشد.

 
2-    پنجره log:در هنگام اجرای هر برنامه می توانید پیام های مربوط به اجرای هر خط برنامه را در این پنجره مشاهده کنید. پیام هایی که در این پنجره می توان مشاهده کرد شامل اجرای درست هر خط برنامه ،خطاهای ساختاری یا نوشتاری، خطاهای منطقی و همچنین مدت زمان اجرای برنامه میشود. هر کدام از این پیام‌ها با رنگ‌های متفاوتی از هم تفکیک داده شده‌اند.پیام‌های معمولی (note) با رنگ آبی خطا‌های نوشتاری(error) با رنگ قرمز وخطا‌هایی منطقی (warning) با رنگ سبز نشان داده شده‌اند. در صورتی که اجرای برنامه شما به مشکلی برخورد می‌کند میتوانید در این پنجره مشکل برنامه را بررسی کنید وسپس برنامه را تصحیح کنید.با اجرای هر برنامه صفحه log  شما طولانی و باعث سردر گمی میشود میتوانیداز دستورCrtl+E برای پاک کردن صفحه  log استفاده کنید.خروجی این پنجره با پسوند   *. log ذخیره می‌شود. این پنجره از مسیر view->log نیز قابل دسترسی است.


3-     پنجره output: اجرای بعضی از برنامه‌ها خروجی‌هایی را تولید میکنند که در پنجره output نمایش داده می‌شوند.خروجی برنامه را می‌توانید با پسوند *.lst  ذخیره کنید.

    
4-    پنجره Explorer و reaults: پنجره Explorer همان‌طور که از اسمش پیداست پرونده‌ها و پوشه‌ها را جستجو می‌کند.این پنجره چهار تا پوشه داردlibraries, file shortcuts,favorite folder, my computer .با انتخاب  my computer میتوانید فایل های با پسوندهای *.sas, *.lst, *.log را فراخوانی و اجرا کنید. پوشه libraries محل ذخیره موقت خروجی برنامه ها است به طوریکه بعد از بستن نرم افزار تمام اطلاعات پاک میشود.مسیر ذخیره خروجی برنامه libraries->work است.


علاوه بر آن، فایل برنامه وداده های مربوط به SAS در این پنجره قابل دستیابی است. پنجره results نتایج خروجی رابرای دسترسی راحتر به صورت دسته بندی نمایش می‌دهد.


قبل از ورود داده کمی در مورد اصطلاحات مربوط به برنامه نویسی در sasبیان میشود.
در SAS دو دستور کلی دارد:1-    data step دستوریی که میتوان درآن داده‌ها را وارد و مدیریت کرد
2-    proc step مخفف procedure است وبعد از این دستور میتوان روش‌های آماری را در این دستور اجرا کرد.

هر جمله ای که به ( ;) ختم شود را یک دستور (statement) میگویند.
 ایجاد مجموعه داده در sasبرای وارد کردن داده‌ها در SAS از دستور data با نام دلخواهی برای مجموعه داده باید شروع کرد. دستور(statment) input متغیرها را تعریف میکند. متغیرهایی که به صورت کاراکتر نشان داده میشوند را با علامت $ نشان میدهیم.مثلا اگر متغیر ما نام کشور باشه در اینصورت هر اسمی طول متفاوتی دارد ویا بینشان فاصله دارد، برای وارد کردن این داده طول بیشترین اسم را در جلوی متغیر مینویسیم. دستور بعدی datalines یا cards (هردو دستور را میتوان به کاربرد) است. این دستور نشان می دهد مرحله data step کامل شده است و خط بعدی شامل داده‌ها میشود. میتوان (به دلخواه) بعد از ورود داده دستور proc print را نوشت. این دستور داده‌ها را در output نشان میدهد. در صورت ننوشتن این دستور، جدول داده‌ها در مسیر


libraries-> work 


به صورت موقت ذخیره میشود وبرای دیدن جدول داده باید به مسیر بالا رفت.
جدول موقت داده‌ها که در مسیر

->class libraries->work (نام مجموعه داده)ذخیره شده است.

  
توجه کنید که در جدول بالا متغیرهایی که کاراکتری هستند در سمت چپ نوشته شده‌اند اگر به جای حروف از عدد برای کشور استفاده میکردیم به علت علامت $ عددها هم در چپ نمایش داده میشدند. ولی متغیرهایی که بدون علامت $ تعریف میشوند در طرف راست نوشته میشوند که نشانه محاسباتی بودن هست.در اینجا ما نشان ندادیم ولی شما می توانید امتحان کنید.  
 
در مثال بالا داده‌ها به صورت ستونی وارد شده است. میتوان داده‌ها را به صورت پشت سر هم در سطر نیز وارد کرد فقط کافی است در پایان دستورinput  علامت @@ را بنویسیم.
 

خواندن داده‌ها از یک فایل متنیبرای خواندن داده‌ها از فایل متن قبل از دستور input  دستور
infile ‘file path(c;\data) ’

 را به کار می‌بریم. برای استفاده از دستور infile از دو روش می توان استفاده کرد.
در روش اول (infile ‘file path(c;\data را قبل ازدستور input  قرار می دهیم.


داده‌های موجود در فایل .txt 
 
 

در روش دوم ابتدا از دستور filename استفاده می کنیم. این دستور یک فایل میانبر را با اسمی که نوشتیم در برنامه SAS ایجاد می کند. دقت کنید که این دستور در خارج از دستور DATA step نوشته میشود.

Filename   toxic  (نام دلخواه)   'D:\Research\Toxin\Data1998\DON.txt';
Data  readasc;
  Infile   toxic;
  Input   location  truck  probe  DON;
run;در اینجا دستور infile که در DATA step  قراردارد. برای فراخوانی داده‌ها به فایل میانبری که در SAS درست شده است ارجاع داده میشود. در بعضی از فایل‌‌ها ستون‌های داده با فاصله از هم جدا نمیشوند (برای مثال فایل *.prn داده‌ها با ، (کاما) از هم جدامیشوند)  بنابراین می توان گزینه delimiter برای مشخص کردن نوع جدا کننده‌ها در دستور input به کاربرد. همچنین بعضی از فایل داده‌ها دارای header (نام متغیرها در سطر اول ) هستند در صورتی که نخواهیم سطر اول خوانده شود از گزینه firstobs استفاده میکنیم. و برای فراخوانی کردن تعداد محدودی از سطرها از دستورobs  استفاده میکنیم.

Filename    toxic     'D:\Research\Toxin\Data1998\DON.txt’ ;
data readasc;
  infile       toxic     delimiter=','      firstobs=12    obs=100  ;
  input     location   truck   probe   DON ;  
run;
کلمات کليدي: آشنایی مقدماتی با SAS ، محیط SAS


بازديد:
آموزش spss

نام و نام خانوادگي:

ايميل:
وبسايت:
شماره امنيتي:
پيام شما: